Ktorý spojovací materiál je ten správny?

Spojovací materiál je alfou a omegou pri každej stavbe, rekonštrukcii alebo oprave. Bez vhodne zvolených skrutiek, klincov, matíc a podložiek sa nezaobídete ani pri tom najmenšom majstrovaní. A pokiaľ neviete, aký spojovací materiál zvoliť, nechajte si od nás poradiť.

Skrutky či klince? 

Hlavným kritériom, ktorým sa pri výbere treba riadiť, je druh materiálu, ktorý potrebujete spojiť a následné šance, že tento spoj bude v budúcnosti možno potrebné znova oddeliť.

Na nízke zaťaženia a spoje, ktoré budú navždy spojené, si vystačíte aj s klincami. Klince sú najideálnejším riešením na spájanie drevených materiálov, no na trhu nájdete aj klince do betónu alebo muriva.

Skrutka samorezná s predĺženou vŕtacou kapacitou
Skrutka samorezná s predĺženou vŕtacou kapacitou – JT2-5,5×50(12mm), ZN

 

Väčšiu pevnosť a silnejší i odolnejší spoj dosiahnete použitím skrutky. Príjemným bonusom skrutky je zároveň to, že rovnako ako ju zvládnete zaskrutkovať, dokážete ju v prípade potreby aj odskrutkovať – vzniknuté spoje sú rozoberateľné.

A aby boli materiály spojené skrutkovaním skutočne kvalitné, nesmiete pri kúpe vynechať oddelenie s maticami, hmoždinkami a podložkami, do ktorých sa skrutky skrutkujú.

Skrutky známe od staroveku 

Vedeli ste, že skrutky ako prvý opísal už sám Archimedes? Spočiatku však nešlo o skrutky, aké poznáme dnes a ľudstvu napadlo tento vynález použiť na spájanie a upevnenie až na konci 18. storočia.

Postupne sa skrutky ďalej vylepšovali do dokonalosti a dnes tak máme na trhu množstvo produktov, ktoré delíme podľa závitu a jeho smeru, hlavy skrutky, typu drážky pre pohon či pevnostnej triedy.

Skrutka samorezná s polguľatou hlavou
Skrutka samorezná s polguľatou hlavou –  DIN 7504 N ZN

 

 

Najčastejšie používané sú skrutky metrické, skrutky s rúrkovým závitom, ktoré sa využívajú najmä pri vodoinštalačných prácach a samorezné skrutky do kovu, plechu alebo dreva, s ktorými sa stretne aj bežný domáci kutil.

Samorezné skrutky do kovu spomedzi ostatných vynikajú práve svojou schopnosťou samorezu, kedy pri práci nemusíte použiť vŕtačku. Pokiaľ si ešte stále nie ste istí tým, ktorý spojovací materiál k svojej práci zvoliť a čo všetko k tomu budete potrebovať, zastavte sa v našej predajni a s výberom vám radi pomôžeme.