Čím materiál ukotviť či spojiť?

Púšťate sa do opravy, skrášlenia či prerábky alebo svoj vysnívaný dom plánujete postaviť od základov? Každý šikovný majster i domáci kutil by preto mal vedieť, kde použiť ten správny spojovací materiál a čo dokáže chemická kotva. Pokiaľ si ich funkčnosť potrebujete ujasniť, čítajte ďalej.

 

skrutky

Spojovací materiál nie je pre každý materiál

 

Hoci spájanie nie je žiadnym umením, mali by ste vopred zvážiť a rešpektovať statické požiadavky a konštrukčné zásady materiálov pred vami. Na spájanie krás dreva je najjednoduchším riešením siahnutie po klincoch. Klince používajte len pre nízke zaťaženia a pre spoje, ktoré neplánujete rozobrať.

Okrem stavebných, konvexných, krútených, čalúnnických klincov alebo napríklad klincov do krytiny máte na výber aj klince do betónu a muriva. Väčšiu pevnosť však zaistia skrutky, pri ktorých je výsledkom takéhoto spojenia odolný a neskôr opäť rozoberateľný spoj.

Nelámte si pri skrutkách hlavu – pozrite sa na tú ich – podľa hlavy skrutky rozlíšite skrutky šesťhranné, zápustné, šošovkové či polguľaté.

Skrutky si pri výbere dobre obzrite, okrem hlavičky vás bude zaujímať ešte aj ich drážka – tá môže byť plochá, krížová, torxová, prípadne s vnútorným šesťhranom alebo štvorhranom a podľa typu závitu kombinovaná s čiastočným závitom alebo závitom k hlave.

Skrutka samorezná so 6-hrannou hlavou
Skrutka samorezná so 6-hrannou hlavou –  Skr.tex 3.9×25 DIN 7504 K ZN

 

Podľa týchto vlastností prídete aj sami na to, akú skrutku práve potrebujete. Ku skrutkám neodmysliteľne patria matice a podložky, do ktorých sa skrutkujú.

Čo ak skrutkovanie a pribíjanie nestačí? Siahnite po chemickej kotve.

 

Pri pevnejšom ukotvení skrutiek do tvrdých materiálov, napr. betónu či muriva, sa nezaobídete bez hmoždiniek. Ich plnohodnotnou náhradou je však chemická kotva, ktorá je na rozdiel od hmoždiniek extrémne pevná, nehýbe sa ani nevytrháva a počas celej doby jej fungovania je materiálovo stála.

 

Chemická kotva
Chemická  kotva – FIS VL 300 T

Pri práci s hmoždinkami musíte mať zároveň po ruke vždy ten správny typ hmoždinky do daného materiálu, čím vás chemická kotva trápiť nebude.Pri jej výbere sa zamerajte na to, či ju budete aplikovať v suchom a teplom interiéri alebo v chladnom a vlhkom exteriéri.

Rozlišujte taktiež kotvenie do dutých a plných materiálov a zaťaženie kotveným predmetom. Ponuka chemických kotiev je skutočne široká, použiť ich môžete v akomkoľvek ročnom období a všade tam, kde nevyhovuje iný spôsob kotvenia.

Ako obsluhovať spojovací materiál či chemické kotvy si nevyžaduje odborné školenie ani špeciálne vybavenie. Takéto majstrovanie zvládne každý zručný kutil, no pri náročnejších aplikáciách si nechajte poradiť kompetentnou osobou. A pokojne aj nami priamo v našej predajni v Košiciach.